Kaiserslautern - miasto na prawach powiatu w południowo-zachodnich Niemczech, w kraju zwišzkowym Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz).

Miasto znajduje się przy autostradzie A6, mniej więcej w połowie drogi między Mannheim a Saarbrücken (po ok. 70 km od obu miast), leży w Lesie Palatynackim (niem. Pfalzer Wald). Miasto liczy ok. 100 tys. mieszkańców i jest jednym z większych miast Palatynatu.

Miasto zostało założone przez cesarza Fryderyka Barbarossę ok. 1150 r. Wczeœniej, nad znajdujšcš się tu rzekš Lautrš (łac. Lautra, niem. Lautern) od IX w. istniał tu dworek myœliwski cesarzy. Fryderyk Barbarossa rozpoczšł budowę miasta i do dziœ jest mile wspominany. Z tego powodu Kaiserslautern nosi czasem przydomek Die Barbarossastadt ("Miasto Barbarossy").

W 1793 Kaiserslautern trafiło wraz z całym Palatynatem do Francji Napoleona. Po kongresie wiedeńskim (1815 r.) Palatynat znalazł się w obrębie Królestwa Bawarii.

Podczas I wojny œwiatowej francuskie samoloty zbombardowały kilkakrotnie miasto. Po wojnie, do 1930 r., miasto znajdowało się pod okupacjš francuskš (w obrębie Okręgu Saary).

W 1945 r. miasto zajęły wojska francuskie (podczas walk zniszczono jego sporš częœć) i Kaiserslautern znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej Niemiec.

W 1900 r. założono popularny klub piłkarski 1.FC Kaiserslautern, w 1969 r. miejscowy Uniwersytet (Universität Kaiserslautern), od 2003 r. Politechnika (Technische Universität Kaiserslautern).

Miasto liczy ok. 100 tys. mieszkańców. W większoœci sš to rodowici Niemcy, ale sporo osób zza granicy studiuje na miejscowym Uniwersytecie. Dodatkowo, ok. 40 tys. mieszkańców stanowiš Amerykanie, zatrudnieni w pobliskiej bazie amerykańskiej w Ramstein. Mieszkajš oni w zachodniej częœci miasta, ogrodzonej i niedostępnej dla zwykłych obywateli. Często na ulicach Kaiserslautern można spotkać charakterystyczne, amerykańskie samochody policyjne. Miejscowe prawo stanowi, że jeœli w wypadku uczestniczy obywatel USA, niemiecka policja ma obowišzek powstrzymać się z wykonywaniem działań do czasu przybycia policjantów amerykańskich.

W Kaiserslautern niewielkš przewagę nad katolikami majš protestanci, głównie ewangelicy. Miasto znajduje się w diecezji Speyer.

W Kaiserslautern istnieje kilka fabryk, z czego największe to fabryka Opel A.G. oraz Pfaff AG. Sporo osób zatrudnia Uniwersytet. Pozostałe dziedziny pracy obejmujš sprawy finansowe: banki, ubezpieczenia itp.

 

Kaiserslautern jest miastem położonym w dolinie, otoczonym przez lasy. Lasy sš czyste i dobrze utrzymane i można w nich spotkać wielu spacerowiczów.

W œrodku miasta znajduje się najwyższy budynek miasta - Ratusz. Na szczycie ratusza znajduje się kawiarnia oraz taras widokowy, skšd można podziwiać pięknš panoramę okolicy.

Blisko ratusza znajduje się teatr (również grane sš spektakle operowe) - Pfalzteather, przez niektórych uważany za najlepszy w regionie, galeria i muzea.

W centrum miasta znajduje się (nieużywana już) hala handlu owocami (Fruchthalle), dwunawowy koœciół œw. Marcina z XII w., ogród botaniczny (Japanischer Garten). Na miejscowym cmentarzu osobnš kwaterę zajmujš groby żołnierzy poległych podczas I wojny œwiatowej (Niemcy, Rosjanie, Francuzi). Na rynku w soboty odbywa się targ.

Głównym obiektem miasta jest z całš pewnoœciš stadion piłkarski, położony na Wzgórzu Betzenberg. Grajšcy tam klub piłkarski 1.FC Kaiserslautern ("FCK") jest najlepszym klubem regionu i to on przyniósł miastu popularnoœć w całym kraju. FCK doprowadził do œwietnoœci Fritz Walter, piłkarz tego klubu i reprezentacji Niemiec.

Herb miasta stanowi ryba umieszczona pionowo na tarczy składajšcej się z pionowych pól, kolejno: czerwone, srebrne, czerwone. Tradycja mówi, że Fryderyk Barbarossa był zachwycony ogromnš iloœciš znajdujšcych się w Lautrze ryb; co dziœ wyglšda nieco dziwnie, zważywszy, że rzeka jest raczej potokiem nie przekraczajšcym 3 m szerokoœci.



 



 



 


 

 

 

 

Design by mruczek & logo by Nowaczek